Оси на садовій ділянці
Оси широко поширені у всьому світі.
Активні оси здебільшого вдень. Будують компактні, частіше кулясті гнізда, використовуючи в якості будматеріалу пережовані відмерлі деревні волокна і тонку кору. Гнізда можуть розташовуватися відкрито на гілках рослин або в різних укриттях (у покинутих норах гризунів, у дуплах дерев, у дерев'яних стінах будівель, на горищах, тощо).
Харчуються дорослі оси нектаром квіток, солодкими яблуками, малиною, аґрусом, грушами, але особливо люблять виноград. Цілі і здорові ягоди вони не чіпають. Але як тільки виноград починає лопатися, оси вже тут як тут і починають гризти все підряд – і луснули і цілі плоди.
До пори До часу і здорові яблука ос не приваблюють, але коли на плодах з'являються тріщини, ненаситні «жужжалки беруться за роботу. Вони виїдають у плодах цілі печери, в яких можуть бенкетувати до десятка комах.
І звичайно, якщо ви варите варення або п'єте чай з солодощами, будьте готові до візиту непроханих гостей.
Для боротьби з осами використовують різні харчові принади з інсектицидом, наприклад, препарат ос Отос. Обробляють і знищують гнізда.
Зазвичай господарі садових ділянок, яким все літо докучали оси, з приходом холодів лізуть на горище і знімають висять під дахом сірі осині гнізда. Потім спалюють їх відносять подалі від будинку, намагаючись таким чином позбутися небажаних сусідів.
Разом з тим, наявність оз на садовій ділянці може приносити певну користь. Адже на корм своїм личинкам це хижої комахи відправляє мух, гусениць, жуків, личинок пильщиков та інших шкідників саду і городу – усіх, з ким зможе впоратися.
Якщо поблизу житла людини або в місцях його господарської діяльності і відпочинку є численні гнізда ос, то їх можна вважати потенційно небезпечними для людини, навіть якщо вони ведуть себе не агресивно. У такому випадку боротьба з осами доцільна.