Яка різниця між залізним купоросом і мідним купоросом?
Між цими купоросом існує різниця і навіть дуже велика. По-перше, залізо і мідь як хімічні елементи надають різний вплив на вегетаційний процес рослин. По-друге, склад мікроелементів в мідному і залізному купоросах теж не однаковий і застосовувати їх слід грамотно і обережно.
Ось, наприклад, залізо, без якого багато рослин просто не можуть існувати. Особливо люблять залізо смородина і агрус. Напевно, вам доводилося бачити, як деякі досвідчені садівники-любителі закопують під кущі консервні банки, старі цвяхи, використані металеві кришки від банок. Іржавіючи і розчиняючись у ґрунті, вони заповнюють недолік заліза в рослинах. Добре відгукуються ягідники і на полив «іржавої» водою з діжки, де лежать металеві відходи з вмістом заліза.
І все ж без залізного купоросу (сірчанокислого заліза) рослинам не обійтися. Справа в тому, що синювато-зелені кристали залізного купоросу - практично єдине доступне концентроване добриво, що містить в своєму складі 47-53% мікроелемента заліза. Недолік заліза у рослин сприяє виникненню різних захворювань і особливо такого небезпечного, як хлороз. У рослин, уражених хлорозом, припиняється ріст, відмирають краї листя, іноді буває передчасний листопад, плоди дрібнішають, врожай різко знижується, а в ряді випадків всихають вершини і все дерево.
Найчастіше дефіцит заліза заповнюється шляхом обприскування рослин розчином залізного купоросу. Позакореневе підживлення можна проводити як у період вегетації рослин водним розчином купоросу (50г на 1л води), так і після опадання листя (300г на 10л води). Для боротьби з хлорозом в грунт вносять 1-1,5% розчин залізного купоросу (100-150г на 10л води).
Залізний купорос - відомий засіб для знищення поганих запахів і дезінфекції вигрібних ям і місць утримання худоби і птиці.
Мідний купорос (сульфат міді, сірчанокисла мідь) - кристали блакитного кольору, містить 24% міді. До недоліку міді найбільш чутливі яблуні, груші та сливи. Мідний купорос застосовується насамперед для підживлення рослин на торф'яних і піщаних та інших грунтах, бідних рухомими формами міді.
Підживлення сірчанокислої міді проводять 3-4 рази за сезон шляхом обприскування рослин робочим розчином з розрахунку 1 чайна ложка (5 г на 10-15л води). Осіннє обприскування плодових та декоративних рослин (після опадання листя) або ранньо-весняне обприскування до розпускання бруньок проводять 3% робочим розчином з розрахунку 30г на 1л води.
Мідний купорос в основному в суміші з вапном застосовують для обприскування плодово-ягідних, декоративних і ягідних кущів від парші, бурої, білої і дірчастою плямистостей, коккомікозу і побуріння листя вишні, плодової і сірої гнилі, чорного, кореневого і звичайного раку плодових рослин, інших захворювань. Розчини мідного купоросу застосовуються також для боротьби з мохами і лишайниками на стовбурах дерев. Обробка проводиться восени після листопаду шляхом обприскування або обмазування уражених дерев.